DOMOV

 

Charta

Medzinárodnej asociácie public relations (IPRA)

O ENVIRONMENTÁLNEJ KOMUNIKÁCII

prijatá Radou IPRA v Nairobi v novembri 1991

Tento kódex bol pripravený ako vodidlo pre členov Medzinárodnej asociácie public relations pre prax, týkajúcu sa životného prostredia.

Dlhodobý záväzok

1. Členovia IPRA prijímajú zodpovednosť za to, že informácie a rady, ktoré poskytujú, ako aj výrobky a služby, ktoré propagujú, sú v súlade s cieľom trvalo udržateľného rozvoja.

2. Členovia sa budú usilovať o to, aby ich organizácie, spoločnosti alebo klienti uplatňovali takú politiku, ktorá bude zohľadňovať fakt, že bezstarostné využívanie zdrojov a zanedbávanie otázok životného prostredia môžu viesť k drastickému obmedzeniu hospodárskeho rozvoja, vážnym spoločenským konfliktom a ohrozeniu zdravia.

Vnútorné hodnotenie

3. Členovia budú tam, kde to je primerané, nabádať svoje spoločnosti, klientov alebo organizácie, aby pravidelne robili environmentálne hodnotenie výrobkov a postupov, a pripravili a zverejnili svoje environmentálne kódexy alebo predpisy pre svojich zamestnancov a verejnosť.

4. Členovia nebudú medializovať alebo propagovať priaznivé environmentálne črty výrobkov, organizácií alebo služieb, ak nie sú dokázateľné v svetle súčasnej vedy a poznania.

Externá komunikácia

5. Členovia sa budú usilovať o podporu otvorenosti a spravodlivého dialógu o faktoch a problémoch, týkajúcich sa životného prostredia a rozvoja.

6. Členovia nebudú vyvolávať nereálne očakávania, týkajúce sa životného prostredia, ani na ne reagovať, ale budú vo všeobecnosti podporovať organizácie, výrobky alebo služby dokázateľne zlepšujúce životné prostredie v takom časovom pláne, ktorý berie do úvahy problémy obcí a miest i štátne požiadavky, ako aj technologické a hospodárske prekážky.

7. Členovia sa budú usilovať o rozvoj programov, ktoré napomáhajú a zverejňujú pozitívne stránky vyváženého prístupu k faktorom životného prostredia, hospodárstva a spoločenského rozvoja.

Zelená interakcia

8. Členovia v rámci IPRA a jej prostredníctvom umožnia voľný tok informácií, týkajúcich sa problémov životného prostredia a rozvoja na medzinárodnej úrovni.

9. Členovia by mali byť oboznámení s kódexmi iných medzinárodných organizácií, ako sú Spojené národy a Medzinárodná obchodná komora, a vyžadovať od organizácií, pre ktoré pracujú, aby ich podporovali a pridržiavali sa ich.

DOMOV